Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Tajemnice Watykanu

Wpis z dnia 31/01/2010

Państwo o powierzchni niespełna pół kilometra kwadratowego posiada najbogatszą w świecie
kolekcję sztuki. W zachodniej części Rzymu, na wznoszącym się na prawym brzegu Tybru Wzgórzu Watykańskim znajduje się największy zespół pałacowy świata – Watykan. Jego terytorium z trzech stron otaczają mury. Od strony zespołu pałacowo-kościelnego granicę państwa wyznacza kolumnada placu Świętego Piotra.

Nad Watykanem góruje potężna kopuła bazyliki św. Piotra. Obok niej mieści się Kaplica Sykstyńska oraz Pałac Papieski. Pałac stanowi rezydencję papieża – władcy państwa Watykan i jednocześnie głowy Kościoła katolickiego, zrzeszającego 900 mln wiernych na całym świecie (kościół ten jest najliczniejszą wspólnotą religijną świata). W wymiarze duchowym niewielki Watykan to rzeczywiście globalna potęga. Niewiele osób wie, że to miniaturowe państwo posiada wszystko, czym państwo dysponować powinno: wojsko – Gwardię Papieską, pocztę wydającą własne znaczki, stację radiową nadającą audycje w 35 językach, a nawet mennicę. Watykan ma też własną flagę, a nawet więzienie. Wszystkie instytucje są naturalnie dostosowane do wielkości i potrzeb państwa. Gwardia Papieska, zwana Szwajcarską, jest symboliczną formacją, składającą się z garstki żołnierzy ubranych w tradycyjne uniformy i wyposażonych w białą broń (halabardy).

Watykan stanowi prawdziwą potęgę na polu kultury. Rozległe pałace, bogate biblioteki i obszerne archiwa skrywają bezcenne skarby, których wartość dla światowego dziedzictwa cywilizacyjnego trudno przecenić. Wzniesiona w 1587 roku Biblioteka Watykańska posiada najcenniejsze kolekcje ksiąg i pism. W Muzeach Watykańskich znajdują się zbiory sztuki antycznej i wczesnochrześcijańskiej.

Tagi: , , ,