Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Tanie latanie w tradycyjnych liniach lotniczych

Wpis z dnia 20/11/2009

Czy istnieje możliwość, aby przelot z jednego kraju do drugiego był zarówno komfortowy, jak i tani? Okazuje się, że nawet u tradycyjnych przewoźników możemy trafić na prawdziwą okazję.

Na początku każdego roku przewoźnicy organizują wyprzedaże wszystkich biletów lotniczych. Można wówczas natrafić na naprawdę ciekawe i tanie oferty. Te promocje dotyczą nie tylko lotów na terenie Europy, ale również na bardziej odległych trasach. Tu właśnie tradycyjne linie lotnicze mają przewagę nad tanimi operatorami. Co jednak zrobić, aby załapać się na lot po promocyjnych cenach? Przede wszystkim trzeba zaplanować wylot co najmniej kilka miesięcy wcześniej. W takiej sytuacji można porównać oferty przewoźników, a następnie kupić bilet po niższej cenie. Trzeba wszak pamiętać o tym, że im bliżej wylotu, tym cena biletu jest wyższa. Z tego też względu warto rezerwować i opłacać przeloty jak najwcześniej. Należy jednak liczyć się również z tym, że zwrot takiego biletu czy zmiana terminu lotu jest przy promocjach dość mocno ograniczona.

Na ogół najtańsze loty przypadają na środek tygodnia: głównie na środy lub czwartki. Loty w sezonie urlopowym objęte są często dużo wyższymi taryfami, dlatego jeśli planujemy spędzić urlop w ciepłym kraju, to warto polecieć tam poza sezonem.

Tradycyjne linie lotnicze bardzo chętnie korzystają z programów lojalnościowych, dzięki którym związują ze sobą klienta. Korzystając z przelotów samolotami jednego operatora zbieramy na ogół mile. Po pewnym czasie następny lot możemy otrzymać za darmo. Przy częstych podróżach może się to okazać niezwykle atrakcyjną ofertą dla klienta, z tego też względu warto przystępować do lotniczych programów partnerskich.

Wahając się pomiędzy lotem z tanim a tradycyjnym przewoźnikiem, warto rozważyć wiele innych czynników. Oczywiście jeśli tani przewoźnik oferuje naprawdę korzystną cenę wybór bywa oczywisty. Jeśli jednak cena biletu (po doliczeniu wszystkich podatków i opłat lotniskowych) tanich linii jest porównywalna z tradycyjnymi operatorami, to wtedy wybór powinien być oczywisty. Pamiętajmy wszak, że lotniska tradycyjnych linii są często usytuowane w samym centrum miasta, do którego chcemy dolecieć. Na pokładzie samolotu istnieje ponadto wyższy standard, lepsza obsługa oraz znacznie więcej miejsca. W cenie biletu mamy też darmowy posiłek oraz napoje. Tradycyjne linie lotnicze biorą na swoją odpowiedzialność wszelkie niedogodności związane z opóźnieniami w lotach.

Wybór taniego i dobrego lotu nie należy więc do łatwych. Wymaga od nas nie lada wprawy i doskonałej wiedzy. Warto w takim razie przed wylotem dokładnie zapoznać się z ofertami przewoźników, aby nasza podróż była nie tylko tania, ale i bezpieczna.

Tagi: , ,