Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Urlop na Malcie

Wpis z dnia 31/01/2010

Dzieje Malty były burzliwe. Panowali tu kolejno Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie i Hiszpanie, później rządy sprawowali joannici, przez krótki okres Francuzi, a na końcu Brytyjczycy. Głównym źródłem dochodów Malty jest dziś turystyka – chociaż ta grupka wysp nigdy nie cieszyła się takim zainteresowaniem jak wyspy greckie.

Turyści odwiedzający wyspę najchętniej oddają się sportom wodnym. Przez cały rok są tu doskonałe warunki do nurkowania i uprawiania windsurfingu. Malownicze zatoki idealnie nadają się do plażowania i kąpieli.

Na wyspach można także podziwiać zabytki – kamiennych świadków obecności różnych kultur. Większość kościołów i fortyfikacji powstała za panowania joannitów (XVI-XVII wiek). Wielcy mistrzowie tego zakonu sprowadzali na Maltę wybitnych architektów włoskich: z czasów świetności wyspy pochodzi wspaniała zabudowa stolicy, z mnóstwem wąskich uliczek i tajemniczych zaułków: Nie brak tu cennych zabytków, takich jak katedra św. Jana czy dawny pałac wielkich mistrzów zakonu – obecnie siedziba parlamentu. Na Malcie i sąsiadującej z nią wyspie Gazo znajdują się wielkie świątynie z potężnych bloków skalnych – najstarsze kamienne budowle na świecie, prawdopodobnie starsze niż angielskie Stonehenge i egipskie piramidy. Większość tych megalitów powstała pomiędzy 3600 a 2500 rokiem p.n.e.

Na Malcie na pewno warto zobaczyć takie zabytki jak:Rabat (katakumby), zatoka Salina, Luqa i Safi, Valletta (katedra św. Jana, pałac Wielkich Mistrzów Zakonu Joannitów, najstarsze kamienne budowle świata – megalityczne świątynie Tarxien i podziemne grobowce Hypogea), Mdina (katedra), Hagar Qim (“kamienie modlitewne”).

Tagi: , , , , , ,