Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Urok Bretanii

Wpis z dnia 31/01/2010

Od wieków, niczym magnes, przyciągają najznakomitszych malarzy. Wcinający się głęboko w wody Atlantyku Półwysep Bretoński, nawet dla Francuzów jest tak egzotyczny, że jeden z departamentów Bretanii nazwali Finistere – koniec Ziemi. Znajduje się tu tajemnicza wyspa, ogromnych bogactw i odważnych korsarzy.

Zgodnie z legendą, w VI w. n.e. walijski mnich Mac’h Low dotarł do miasteczka Alet nad brzegiem oceanu i został tam biskupem. W kilka stuleci później, w wieku XII, na pobliskiej skalistej wyspie powstało miasto Saint Malo, którego nazwa pochodzi od imienia świętego mnicha. Dogodne położenie spowodowało, że gród szybko się rozwijał. Ściągali tu kupcy, rzemieślnicy, właściciele statków i żeglarze. Saint Malo wzbogaciło się bardzo w XVI i XVII wieku dzięki handlowi z Indiami, Chinami, Afryką i Ameryką. Duże wpływy do miejskiej kasy pochodziły z korsarskich łupów. Mający oficjalne poparcie władz korsarze ściągali haracz ze statków przepływających kanałem La Manche. Z Saint Malo wypływali w dalekie wyprawy żeglarze i wielcy odkrywcy, m.in. Jacques Cartier, który w I pol. XVI w. dotarł do Kanady.

Stare miasto otoczone jest potężnymi murami, szczytem, których biegnie niemal dwukilometrowa trasa turystyczna. Z wysokich obwarowań roztacza się wspaniała panorama. Doskonale widać wąskie, zacienione uliczki, wzdłuż których ciągną się zabytkowe kamienice z szarego granitu. Całość robi imponujące wrażenie. Nikt by nie pomyślał, że 80 proc. zabudowań zostało całkowicie zniszczonych w 1944 r., a po wojnie pieczołowicie odbudowanych. Najcenniejszym zabytkiem jest katedra, której budowa rozpoczęła się w XII w. i trwała aż do 1987 r.

Tagi: , , ,