Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Wakacje na Węgrzech

Wpis z dnia 31/01/2010

Choć wiele regionów na Węgrzech jest godnych zwiedzenia, przede wszystkim warto wybrać się nad Balaton. Gdy zbliżamy się do wielkiego jeziora, płaski madziarski krajobraz raptem się zmienia. W górę wystrzeliwują pojedyncze, stożkowate, strome pagórki. To nieczynne wulkany. Na ich szczytach rozsiadły się zamki, przed wiekami pilnujące traktów handlowych.

Można wdrapać się na jeden z pagórków, by z daleka ujrzeć rozległą taflę jeziora. Jego wody mienią się różnymi kolorami, zależnie od pory dnia i pogody: od srebrzystej przez jasnoturkusową i zieloną aż po złocistą i czerwoną. Urokliwa kraina nad węgierskim “morzem” oferuje wiele atrakcji. Przybysze z różnych stron Węgier i goście ze świata zawsze znajdą coś dla siebie: leniwy wypoczynek lub szalone tańce aż do świtu, żeglowanie, degustację wina, łowienie ryb, zwiedzanie zabytków, wyprawy na stożki wulkaniczne i słuchanie muzyki.

Balaton to idealne miejsce na rodzinne wakacje. Dzieciaki z zachwytem pluskają się w płytkim i ciepłym jeziorze. W ciągu trzech letnich miesięcy temperatura wody rzadko spada poniżej 22°C, a często osiąga 27-28°C. Z maluchami najlepiej wybrać się nad południowy brzeg Balatonu. Tuż przy brzegu jest bardzo płytko, woda dochodzi do pół metra, więc jest bezpiecznie. Nawet będąc pół kilometra od brzegu jeziora, nie tracimy gruntu pod stopami! Starsze dzieci też nie będą się nudzić, bo można wybrać się do Balatonlelle i poszaleć tam w wesołym miasteczku, parku wodnym i na torze gokartowym.

Rodziny z dziećmi umiejącymi już pływać mogą zdecydować się też na pobyt w miejscowościach położonych na północnym brzegu Balatonu. Tutaj dno raptownie się urywa i po 30-50 metrach już nie można sięgnąć gruntu.

Tagi: , , ,