Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Z tanimi liniami ruszamy w świat

Wpis z dnia 27/10/2009

Współcześnie tanie latanie jest niezwykle powszechne i łatwo dostępne. Jak to się jednak dzieje, że nawet w dobie kryzysu właściciele tanich linii oferują niedrogie przeloty na różnorodnych trasach?

No cóż, wynika to w głównej mierze z redukcji wszystkich zbędnych kosztów, które znacząco podniosłyby cenę biletu. Doskonałym tego przykładem jest pozbycie się darmowych posiłków i napojów, które można dostać w tradycyjnych liniach. Ich koszt jest jednak wkalkulowany w cenę biletu, tymczasem u tanich operatorów posiłki i napoje przeznaczone są jedynie dla chętnych (i to za odpowiednią opłatą). Ponadto tanie linie lotnicze potrafią zagospodarować całe miejsce w samolocie, dzięki czemu zabierają na pokład większą liczbę podróżnych, a tym samym koszt przelotu rozkłada się na więcej osób.

Innym sposobem redukcji kosztów jest obsługa pasażerów, zakupu przez nich biletów oraz rezerwacji miejsca za pomocą Internetu. Dzięki temu przewoźnikom odpada koszt zatrudniania wielu pracowników niezbędnych w biurze obsługi klienta.

Oczywiście wszystkie powyższe ograniczenia wpływają również na komfort podróżowania. Zatem to czy chcemy lecieć tanio, czy też komfortowo w dużej mierze zależy od ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za bilet. Warto tu uwzględnić również fakt, że wiele tanich linii lotniczych korzysta z lotnisk znajdujących się w znacznej odległości od miast docelowych, co podnosi koszty dojazdu innymi środkami transportu. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że takie linie potrafią zaoferować niemalże darmowy przelot, to czasem naprawdę warto z nich skorzystać. Nic więc dziwnego, że tanie linie lotnicze znajdują całą rzesze chętnych, które potrzebują szybko i tanio przedostać się z jednego do drugiego kraju w Europie.

Zrozumiałym jest więc, że liczba sprzedanych biletów zawsze znajduje pełen komplet chętnych, zaś promocyjne przeloty tylko przez chwilę figurują na stronach internetowych tanich linii lotniczych.

Tagi: , , , , , ,