Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Z wizytą na Wielkiej Rafie Koralowej

Wpis z dnia 29/08/2009

Wielka Rafa Koralowa to obiekt, który zajmuje ponad 2000 km, dzięki czemu jest widziany nawet z kosmosu. Znajduje się on u wybrzeży Australii i ciągnie się pomiędzy wybrzeżami Papui – Nowej Gwinei a Wyspami Elliot.

Panują tu doskonałe warunki do nurkowania, o czym przekona się zarówno amator tego sportu, jak i osoba nieco bardziej zaawansowana. Nurkowaniu sprzyjają umiarkowane prądy morskie, ciepła woda (24 – 28 st. C) oraz możliwość korzystania z tutejszych uroków przez okrągły rok. W dodatku widzialność na rafie jest stosunkowo niezła (wynosi między 10 a 20 m); natomiast w samym Morzu Koralowym osiąga wartość 50 m. Jeśli zaś chodzi o maksymalną głębokość, na jaką można schodzić pod wodę, to w przypadku rafy waha się ona od 6 do 18 m, a na morzu jest to 45 m.

Czym urzeka Wielka Rafa Koralowa? Przede wszystkim ogromnym bogactwem świata zwierzęcego i roślinnego oraz niezliczoną możliwością odkrywania uroków życia pod wodą. Pełno tu ryb i rafotwórczych koralowców. Nie brakuje też klepaczy olbrzymich – wyjątkowo jadowitych węży, rekinów woobogongi, barrakud, papugoryb garbogłowych, skorpen, rekinów i ławic lucjanów. Poza tym można tu również obejrzeć wraki statków (np. parowiec Yongala z 1911 roku). Widać więc, że Wielka Rafa Koralowa wraz z Morzem Koralowym są doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek i połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Tagi: , , , , , , , ,