Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Zabytki Nikozji

Wpis z dnia 19/09/2009

Wszyscy ci, którzy zamierzają skorzystać z uroków Cypru, koniecznie powinni wybrać się do Nikozji. To właśnie tam znajduje się kilka niezmiernie interesujących obiektów, wartych zobaczenia.

Doskonałym tego przykładem jest:
Katedra Agios Ioanis (św. Jana) – czyli świątynia prawosławna zbudowana w 1662 roku na fundamentach XV wiecznego klasztoru o. Benedyktynów. W jej wnętrzu znajduje się wiele ciekawych dzieł sztuki, Na uwagę zasługuje malowidło „Dzień Sądu Ostatecznego”. Po przejściu przez dziedziniec Katedry dochodzimy do innego cennego i ciekawego miejsca.
Centrum Fundacji Arcybiskupa Makariosa III – wewnątrz budynku znajduje się Muzeum Ikon. Jego zbiór zawiera największą na Cyprze liczbę ikon z okresu od VIII do XVIII wieku. Dzieła te pochodzą w dużej mierze z kościołów w Nikozji, Kakopetrii i Asionu. Wspaniałość sztuki dekoracyjnej Cypru uwieczniona w tych ikonach daje szanse jej dokładne prześledzenie na przełomie kilku wieków. Od surowych form wwczesnośredniowiecznych po XII wieczną doskonałość. W późniejszym okresie doskonale widać wpływy krzyżowców i europejskich kupców. Na terenie Centrum można również odwiedzić kilka muzeów na uwagę zasługuje Muzeum Walki Wyzwoleńczej, które poświecone zostało walce wyzwoleńczej z Brytyjczykami.
We wnętrzu XV wiecznego klasztoru benedyktynów znajduje się zbiór dawnych pamiątek po zakonnikach. Znajdziemy tam dawne narzędzia rolnicze, wspaniałe koronki i wyroby garncarskie. Ta ekspozycja znajduje się w Muzeum Sztuki Ludowej.

Tagi: , , , , ,