Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Zabytki Palermo

Wpis z dnia 31/01/2010

W samym centrum Palermo leży Piazza Villena, który Sycylijczycy nazywają Quattro Canti (Cztery Kąty). W ciągu kilku minut można stąd dotrzeć pieszo do najważniejszych zabytków.

Największą atrakcją starego miasta jest Pałac Normanów, wybudowany w XII wieku na ruinach obiektów rzymskich i arabskich. Łączy w sobie elementy architektury rzymskiej, arabskiej i bizantyńskiej. Znajdują się tu misterne, barwne mozaiki oraz bogato zdobione sklepienia w kaplicy zwanej Capello Palatina. Wzdłuż głównej ulicy miasta, Corso Vittorio Emanuele, wznoszą się liczne barokowe kościoły, Pałac Arcybiskupi oraz katedra o kunsztownym gotyckim portalu. Ocienione palmami Corso dochodzi do nadbrzeżnej promenady – Foro Italico, skąd rozciąga się wspaniały widok na Morze Tyrreńskie. Kilkaset metrów dalej położona jest Villa Giulia, a obok wyjątkowo piękny ogród botaniczny.

Ciemne strony życia w mieście wiążą się z działalnością mafii – Palermo jest jednym z głównych ośrodków tej organizacji przestępczej. Początki zorganizowanej przestępczości na Sycylii sięgają XV wieku, kiedy dotarły do Włoch mafijne ugrupowania hiszpańskie. Rozwój mafii charakteryzują trzy okresy: wiejski (1860-1946), kontrola gospodarki związanej wtedy z latyfundiami; miejski (1946-1977), spekulacje budowlane, korupcja i przekupstwo w przetargach publicznych; międzynarodowy (od 1977), przemyt i handel narkotykami. Ugrupowanie to, szeroko powiązane ze światem polityki, faktycznie sprawuje władzę na Sycylii i wciąż odgrywa ogromną rolę w międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

Tagi: , , ,