Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Zamek do wynajęcia…

Wpis z dnia 31/08/2009

Nidzica jest jednym z ciekawszych miasteczek położonych kilkadziesiąt kilometrów od Olsztyna. Jej największym atutem jest Zamek Krzyżacki, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1376 roku.

Będąc w tutejszych okolicach koniecznie trzeba zajrzeć do Nidzicy, leżącej przy krajowej „siódemce”. Wjazd do miasta odbywa się zadrzewioną aleją, która prowadzi aż do brukowanego rynku. Znajduje się tam XIX – wieczny Ratusz. Nieco dalej, na solidnym wzniesieniu tuz nad rzeką Nidą, zlokalizowano wspomniany Zamek Krzyżacki. Jego zadaniem była ochrona wsi położnych w regionie Dąbrówna, Działdowa i Olsztynka przed najazdami odwetowymi wojsk litewskich.

Na początku XVI wieku Zamek otrzymał nowe fortyfikacje i okrągłą basteję. Dzięki temu mógł przetrwać kolejne ataki i oblężenia. Niestety, to czego nie udało się zdewastować wrogom z zewnątrz, zrobili żołnierze stacjonujący tu w XIX stuleciu. Na szczęście Zamek został odbudowany w połowie XX wieku i obecnie można go zwiedzać, a nawet… wynająć. Pewna część budowli została zagospodarowana i przeznaczona pod hotel. W dodatku niektóre sale można wynająć pod potrzeby wesel, biesiad, spotkań poetyckich czy koncertów. Warto podkreślić, że w Zamku funkcjonuje nidzicki dom kultury, restauracja i kiosk z pamiątkami.

Tagi: , , , , , ,